Salı , 26 Ekim 2021
SONDAKİKA

BU SİSTEM FRENSİZ ARABA GİBİ

Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi getirilen Başkanlık sisteminin frensiz araba gibi olduğunu belirterek her zaman kaza yapmaya müsait olduğunu söyledi.

Anavatan Partisi Gaziantep İl Başkanlığı tarafından Tugcan Otel Fırat Balo salonunda yapılan “ Hayır platformu toplantısına Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler, Kurucularından İzmir Büyükşehir eski belediye Başkanı Burhan Özfatura, Gaziantep eski il ve ilçe başkanları ile Rahmetli Gaziantep Milletvekili ve Bakan Mustafa Taşar’ın  kardeşi Namık Taşar ile bazı siyasi partilerin temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

ANNEM HAKKINI HELAL ETSİN

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rahmetli Mustafa Taşar’ın kardeşi Namık Taşar, Anavatan partisine gönül verenler ile kendisi arasında bir kan bağı olmamasına rağmen siyasi akrabalık olduğunu ifade ederek bundan dolayı bu camiadaki insanlara 24 saat kapısının açık olduğunu ifade ederek, programa katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Namık Taşar konuşmasında iki abisinin rahmetli olmasının ardından Rahmetli annesinin kendisine siyaseti yasakladığını söyleyerek, bende o gün için anneme söz verdim ve bugüne kadar da herhangi bir siyasi oluşumun içinde bulunmadım. Ancak bugün ülkenin geleceği, Çocuklarımızın yarınları söz konusu annem bana hakkını helal etsin. Sözümü tutamıyorum ve ülkemin Hayrı için Hayır diyorum.ve bu Hayırlı oluşumun içerisinde yer alıyorum” şeklinde konuştu.

Sağlık sorunları dolayısıyla Telekonferans sistemi ile toplantıya katılan Mehmet Keçeciler ise hükümet tarafından getirilen Başkanlık sisteminin millete karşı bir dayatma olduğunu ifade ederek, Özal’ın başkanlık sistemi bakışı ile getirilmek istenen Başkanlık sistemi yada partili cumhurbaşkanı sisteminin uzaktan yakından alakası olmadığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve Anavatan Partisi Kurucularından Burhan Özfatura ise Amerika tarafından dayatılan bu başkanlık sisteminin ülkenin geleceği ve demokrasi açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını bundan dolayı 16 Nisan’da yapılacak olan Referandum’da hayır oyu vereceklerini söyledi.

MELESE ÜLKENİN GELECEĞİ

Partisinin Gaziantep İl Başkanlığı tarafından Gaziantep’te yapılan toplantıda konuşan Anavatan partisi genel Başkanı İbrahim Çelebi 16 Nisan’da  yapılacak olan Referandum’un bir siyasi parti seçimi olmadığını ülkenin geleceği olduğunu belirterek, 16 Nisan’da bizler sandık başına giderek bir ülkeyi kimin yöneteceğini belirlemeyeceğiz. Bizler bu ülkenin ve sistemin var olmasını ve yok olmasını belirleyeceğiz” dedi.

Kendisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir sorunu olmadığını tam tersine geçmiş seçimlerde Erdoğan’a destek veren birisi olduğunu belirterek, Ancak 16 Nisan’da Erdoğan seçime girmiyor. Ülkenin Yönetim şekli ve rejimi ile alakalı bir durum söz konusu bundan dolayı Biz Hayır diyoruz ve hayır oyu kullanacağız.

ZAMANI DEĞİLDİ

Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, ülkenin sıkıntıların içinde yuvarlandığı bir dönemde böyle bir tartışmanın zamanı olmadığını söyledi.

Türkiye’de işsizliğin arttığı, ekonomik ibrelerin kötüye gidişi işaret ettiği, terörün azdığı bir dönemde yangından mal kaçırır gibi rejim değişikliğini referanduma taşımak bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. Ben tasarı mecliste iken çok dua ettim inşallah meclisten geçmez milletimizde sıkıntıya düşmez diye ama olmadı. Halbuki daha önce bu teklif 100 tane ak partili milletvekilinin dik duruşu ile engellenmişti.

Dün Cumhuriyet tarihinin en uyumlu ve başarılı koalisyon hukümetini bozan ve AKP’yi tek başına iktidara taşıyan MHP lideri Bahçeli bugün ülkenin bu kadar sıkıntı ve sorunları varken bu tartışmanın fitilini ateşleyip sonrada mecliste destek vererek ülkeyi bir çıkmazın eşiğine sürüklemiştir.

ÖZAL’IN BAŞKANLIK SİSTEMİ BU DEĞİLDİ

Şimdi Meydanlarda Özal’da başkanlık sisteminden yanaydı diye propaganda yaparak milleti etkileyip oy kaygısına düşenler unutmasınlar Merhum Genel Başkanımızın Başkanlık sistemi bu değildi. Özal’ın savunduğu başkanlık sistemi Amerikan Tipi başkanlık sistemiydi ve Amerikadan farklı olarak’ta devletimizin üniter yapısını koruyan bir sistemdi. Özal’ın sisteminde kendi deyimiyle Çek valf vardı.Yani kontrol sistemi ve kuvvetler ayrılığı söz konusuydu. Getirilen sistemde ne kontrol sistemi nede kuvvetler ayrılığı ilkesi var. Her şeyin tek adama emanet edildiği bir sistem bu yani bu sistem frensiz araba gibi ne zaman nereye toslayacağı belli değil.

Partili cumhurbaşkanlığının mecliste kabul edilmesinin ardından partimizin kurucuları ve Merhum Özal’ın yakın çalışma arkadaşları ile görüştüm hiçbirisi bu sistemi tasvip etmiyorlar. Onun için bunların söylemlerinin içi tamamen boştur, mesnetsizdir, dayanaksızdır. Bundan dolayıdır ki bizde Anavatan partisi olarak Hayır diyoruz.

MANDACILARLA NE FARKLARI VAR

Yaşanan dönemin Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile farkı olmadığını öne süren Çelebi, “Eğer biz bugün bizim üzerimize oynanan oyuna, bize dikte edilmek istenen bu düzene itiraz etmezsek, yarın çocuklarımız suratlarımıza tükürür.

Bizim Çanakkale’de, Gaziantep’te, Maraş’ta, Sakarya’da şehit olan atalarımız bize cennet vatan bırakırken kan verdiler, can verdiler. Bize yaşanabilir bir ülke bıraktılar. Şimdi öyle bir dönemki Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemiyle, bugünkü dönemin hiçbir farkı yok. Şimdi bize dikte edilmek istenen düzene boyun eğenler, o dönemde İngiliz mandasını, Amerikan mandasını, İtalyan mandasını kabul eden insanlardı” diye konuştu.

Ogün o zor koşullarda Nasıl Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları çıkıp bu sisteme karşı Milli mücadeleyi başlattılarsa bizde bugün tıpkı kurtuluş savaşında olduğu gibi milli mücadeleyi başlatıyoruz.Ülkemizin bir uçuruma sürüklenmesini engellemeye çalışıyoruz. Aslında biz bu Hayır çalışması ile 16 Nisan’da Hayır çıkmasını sağlayarak hem ülkemizin geleceğini hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kurtarmış olacağız” dedi.

BU YASA EYALET SİSTEMİNE EVET DEMEKTİR

Salonda partililere hitap eden Çelebi dayatılan yasanın aslında ülkenin bölünüp parçalanmasına zemin hazırladığını ve Türkiye’nin 7 farklı coğrafi bölgesinin 7 farklı eyalete bölünmesine evet demek olduğunu söyledi.

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*