Çarşamba , 27 Ekim 2021
SONDAKİKA

35 MEVSİMLİK İŞÇİ NOTERCE BELİRLENDİ

Nurdağında İş-kur tarafından Mevsimlik 35 tane orman işçisinin alınacağının duyulması sonrasında yapılan 1.000 kişilik müraacattan çalışacak olan 35 kişi noter tarafından çekilen kura ile belirlendi.

İŞKUR tarafından yürütülen Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında Nurdağı Belediyesine alınacak 35 geçici işçi, kurayla belirlendi.

Nurdağında Mevsimlik işçi olarak çalışacak 35 kişinin işe alınması için açıklanan ilana ilçe genelinde yaklaşık bin kişilik müraacat olmuştu.

Yapılan müraacatların işkur tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında sayısı 160’a düşürüldü.

160 kişilik işe müraacat listesinde ismi olanların isimleri ise Nurdağı noter’i tarafından çekilecek kurada belirlenmek üzere Noter’e teslim edildi.

Noter tarafından Nurdağı Belediyesi konferans salonunda işçilerin huzurunda yapılan çekilişler sonrasında çalışmaya hak kazanan 35 kişinin isimleri belirlendi.

ALIMLARA TEPKİ GÖSTERİLDİ

Mevsimlik  işçi olarak çalışmak için müraacat eden çok sayıda vatandaş bırakın işe alınmayı adımız 160 kişilik listeye bile alınmamış diye tepki gösterirken, 160 kişilik listede olup adı çıkmayanlar ise alımların adaletsiz olduğunu çoğu kişinin soy isimlerinin aynı olduğunu ve çoğunlukta bayanların alındığını bayanların çalışmalarının zor olduğunu ifade ederek tepki gösterdiler.

Belediye Başkan yardımcısı Bülent Haksakal ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yapılan müracaatlardan 750 kişinin isminin İŞKUR sistemi tarafından red edildiğini, bunların önceden SGK kaydı, Önceden Çalışmış olanlar, Ekonomik durumu iyi olanlar, Yaş durumu uygun olmayanlar ve Güvenlik soruşturmasına takılanlardan oluştuğunu ifade ederek, kalan 160 kişilik bize bildirilen listeyi biz Noter’e verdik Noter kura çekilişini tüm adayların gözleri önünde yaptı. Yapacak başka bir şey yok. İşe alımları gerçekleşecek kişilere hayırlı olsun dedi.

hiç kimseye haksızlık yapılmadığını da ifade eden Haksakal, “Kimsenin yanlış yorumlamasına gerek yok. Her şey Şeffaf ve Noter huzurunda yapılmıştır. İsim benzerliği veya soy isim çokluğu olabilir, Sistem kabul etmişse demek ki şartları tutmuştur.”dedi.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*