Çarşamba , 27 Ekim 2021
SONDAKİKA

ZİRAAT ODASINDAN YENİ ANAYASA KONFERANSI

Nurdağı Ziraat Odası Başkanlığı tarafından yeni anayasa değişikliği ve referandum konulu bir konferans düzenlendi.

Nurdağı Ziraat odası tarafından Ziraat odası toplantı salonunda yapılan konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Erol Göka, Ziraat odası Başkanı Kemal Belpınar, İslahiye Ziraat odası Başkanı Mehmet Köse, Ziraat odası üyeleri ve bazı protokol mensupları katıldılar.

Yaklaşık olarak 90 dakika süren konferans sorulu cevaplı oldu. Katılımcıların soruları, “Yeni anayasanın getirileri neler olacak? Seçilme yaşının 18 e çekilmesinin oluşturacağı sıkıntılar, Feto terör örgütünü açıktan destekleyen vekillerin, bakanların henüz yerlerinde ve görev yaptıklar, Kuvvetler ayrılığında oluşacak olan sıkıntılar, fotonun siyaset ayağına dokunulmaması ve Milletvekili sayısındaki artışın nedeni ve tek adamlık gibi sorular soruldu.”
Nurdağı Ziraat odası başkanı kemal Belpınar’ın daveti üzerine gelen Prof Dr. Erol Göka, Yeni sistemde, hükümeti kuran “millet” olacağından, “Yönetimde istikrar” ilkesi tamamen halka tâbi hâle geliyor. Milletin temsilcisi olan milletvekillerinin meclisteki etkinliği artıyor. Yeni sistem temsil ve yönetim bağlamında tam bir denge ve istikrarı ifade ediyor. Koalisyon kalkıyor milletvekilleri etkinliği artıyor”dedi.

Kökha, “Olaya “evet-hayır” kavgası olarak değil daha geniş bir pencereden “mevcut Türkiye gerçeği” ya da “memleket menfaati” olarak bakılıyor. Bu ülkemiz ne darbeler gördü, Dün rahmetli Turgut Özal’da başkanlık sisteminin gelmesini istiyordu, Rahmetli Necmettin Erbakan’da, bu gün sayın Devlet Bahçeli’de.15 Temmuz darbe girişimi ve darbe girişimi ardından Türkiye’yi hedef alan terör saldırıları ve ekonomik baskılar, kriz fırsatçıları ülkemiz için birer tehdit unsuru oluşturuyor. Bu şer odaklarını hepimiz bu günlerden daha net görüyoruz. Hepimiz bu 15 Temmuz kâbusuna şahit olduk, bu darbe kalkışması bittimi? Tabii ki bitmedi. Bizler tüm bu olanlara göz yumamayız. Burada asıl olan bu meseleye siyasetin üstünde bir bakış açısı ile yaklaşmamız gerekiyor. Terör örgütlerinin bitirilmesi için Türkiye’nin bürokrasinin yavaş işleyişinden kurtulması gerekiyor. Anayasa değişikliği bu yüzden gerekli görünüyor. Belki de hepimiz bu anayasanın maddelerini beğenmeye biliriz. Bana sorarsanız benimde takıldığım 2 husus vardır ama yapabileceğimiz bir şey yok. İki madde belki bana uymaz ama Türkiye için yeni anayasa büyük önem taşıyorsa benim, senin bazı maddeleri sevmememiz bir anlam taşımaz.” Diyerek sözlerini sürdüren Göka” Seçilme yaşının 18’e indirilmesini bana soruyorsunuz, Meydanlara inen gençlerimiz, askerin ve tankların önüne duran gençlerimiz, bırakın vekil olsunlar. Aslında pek yadırganmaması gerek diye düşünüyorum. Bu gençlerimiz bence Meclisimiz renklenir. Şunu unutmayalım; belki katılım az olacak, belki çekimserlerde Evet diyecek, benim tahminim Evet %58 in üzerinde olacaktır.16 Nisan ülkemiz için çok önemli bir tarih. Çünkü tüm Türkiye referandumda kendi vereceği oy ile ülkemiz adına önemli bir kararın altına imzasını atmış olacaktır. Yapılacak olan yeni değişiklikle birlikte Cumhurbaşkanı’nı “yetkili” ama “sorumsuz” olma durumu ortadan kalkıyor ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı işlediği suçlardan da yargılanabilecektir. “diyerek sözlerini tamamladı.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*