Çarşamba , 27 Ekim 2021
SONDAKİKA

80’LİK  NİNE KASAPLARA TAŞ ÇIKARTTI

Nurdağı İlçesinde bu kurban bayramında 4 Kurbanı tek başına kesip yüzen 80 yaşındaki Rukiye Nine erkek kasaplara taş çıkarttı.

Nurdağı ilçemize bağlı Yeni Mahallede 2 oğlu ve Torunları ile birlikte yaşayan 80 Yaşındaki Rukiye Nine ( Rukiye Koyuncu)  sabah çocuklarının bayram namazından gelmesinin ardından yapılan kahvaltı sonrasında işbaşına geçti.

Önce Kendi kurbanını kesip yüzen Rukiye Nine, Torunları Bayram etinden kebab hazırlığı yaparken Büyükoğlu’nun Kurbanını kesti, onun ardından Küçük oğlununda kurbanını kesip yüzen Rukiye Nine son olarak ise Torununun kurbanını kesip yüzdü. Yani Bayramın ilk günü 4 kurbanı birden öğleye kadar kesip yüzen 80 yaşındaki Rukiye Nine benim diyen erkek kasaplara taş çıkardı.

Rukiye Nine’nin kurban kesip yüzmesini gören vatandaşlar hayretler içerisinde kendisine bakarken O ise Kurban kesmeyi 20 yaşında Babasının yanında babasının eline bakarak öğrendiğini, çocuklarının da kendisine bakarak öğrenmesini istediğini ifade ederek, Hayvan kesmesi korkulacak, kaçınılacak kadar zor bir iş değil, herkes istedikten sonra yapabilir.” Dedi.

Bölgemizde Yörük yada ( aydınlı) aşireti olarak tabir edilen bir aileye mensup olan Rukiye Nine’nin genç kızlık döneminde ailesi ile birlikte yaylaya çıktıkları o dönemlerde ise hayvan kesimini öğrendiği biliniyor.

Kurban kesimlerini tamamlayan Rukiye nine daha sonra kurban etlerini pay pay böldü ve ardından oğulları, gelinleri ve torunları ile birlikte bayramlaşmaya gelen misafirlerini ağırladı. Allah Rukiye Nine’ye sağlıklı uzun ömürler versin.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*