Pazartesi , 6 Aralık 2021
SONDAKİKA

AT ARABACILIĞI YOK OLUYOR

İslahiye İlçesi’nde, yakın geçmişte şehir içi taşımacılığının tercihi olan at arabaları, gelişen teknoloji ile birlikte zamana direnirken, bu mesleğe hitap eden semercilik, nalbantçılık ve nal işleri de yok oluyor.

İlçede geçmiş yılların gözde mesleklerden olan ve son 20 yılda 100’ün üzerinde kişinin uğraşı olan at arabacılığı, gelişen teknolojiye yenik düştü. Şu anda 5 kişiyi geçmeyecek kadar mesleği icra edenler de iş bulamadıkları için mevcut mesleklerini sürdürmeye çalışıyor.
İlçede 30 yıldır at arabacılığı yapan 60 yaşındaki Ömer Tiken, “15 yıl önce şehir içi taşımacılığı mesafe ve yüke göre 5- 10 lira arasında yapılırdı. Sabahtan akşama boş durmaz sebze ve meyvenin kısa mesafe nakliyesini asırlardır at arabaları ile yapılırdı. Ancak son 10 yılda artan araç sayısı karşısında halen fiyatlarımız aynı ama şimdi iş yok. 2- 3 günde bir 20- 25 lira kazanıyorum o da atımın arpa, saman masrafını karşılıyor. Birçok at arabacı 3 tekerlekli motosiklete döndü. Bu mesleğe merak kalmadı. Benim imkanım olsa, emeklim olsam bugün bırakırım. Para kazanamıyoruz, at arabacılık mesleğiyle birlikte semercilik, nalbantlık ve nal imalatı meslekleri de bitiyor” dedi.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*