Çarşamba , 27 Ekim 2021
SONDAKİKA

BARTIK VE GÖÇER YARGILANACAK

GaziantepTicaret Odası Eski Başkanı Eyüp Bartık ve Eski Genel Sekreter Halik Göçer Feto davası kapsamında yargılanacak.

FETÖ’nün 17-25 Aralık operasyonlarından sonra Bank Asya’ya 500 bin TL para yatırdığı iddia edilen Gaziantep Ticaret Odası Eski Başkanı Eyüp Bartık ve Eski Genel Sekreteri Halil Göçer hakkında iddianame hazırlandı. FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlamasıyla Bartık hakkında, 7 ila 15 yıl arasında hapis cezası talep edildi. .
Gaziantep Ticaret Odası adına 30 Ocak 2014 tarihinde Bank Asya’ya açılan 500 bin liralık hesap ile ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet savcısının iddianamesi tamamlayarak, 7. Ağır Ceza Mahkemesine sundu. Kabul edilen iddianamede, GTO eski Başkanı Eyüp Bartık ve Eski Genel Sekreter Halil Göçer hakkında TCK 314/2 maddesine göre FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla; 7 ile 15 yıl ağır hapis cezası talep edildi.
Bartık, Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği ifade de, suçlamaları kabul etmeyerek, banka işlemlerinden sorumlunun Başkan Yardımcısı Bilal Kara olduğunu belirtti. Bartık, ifadesinde gün içerisinde çok sayıda evrak imzaladığını, imzaladığı evrakın içeriğini ve içeriğe dair dayanak ve belgelerin araştırılmasını muhasebe müdürü ile işten sorumlu başkan yardımcısının sorumlu olduğunu belirtti. Bartık, “Şahsi hesaba veya odayla ilişkisi olmayan bir para transferi söz konusu ise bilhassa dikkat ederim. Bankaya yönelik para transfer işleminde bu kadar dikkat etmedim. Devletin vermiş olduğu izinle faaliyet göstermekte olan bir banka olduğunu bildiğimde güvenle davrandım. Hayat tarzı ve dünyaya bakış açısı itibarıyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olma ihtimalim yoktur” dedi.
Bank Asya’ya para transferinin ortaya çıkması üzerine istifa eden GTO Genel Sekreter Halil Göçer ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, kendisinin bir nevi veznedarlık görevi yaptığını ve itiraz şansı olmadığını savundu. Göçer, ifadesinde “Ticaret Odasının idari işlemlerinin yürüten genel sekreter görevi olduğu için talimatları sorgulama, yerine getirip getirmemeyi, tartışma ve itiraz etme gibi bir yetki ve şansımı yok. Evrakın imza sirküleri gereği çift imza halinde imzalanması gerektiği için yönetim kurulu başkanı ile birlikte imzaladım. Ben ücretli çalışan biriyim. İtiraz hakkım yok. Bir nevi veznedarlık görevi yapıyorum” ifadelerini kullandı.
Karar defterlerine el konuldu
Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede dikkat çekici ayrıntılarda yer aldı. Gaziantep Ticaret Odasına ait 2 adet karar defterinin savcılık tarafından el konulurken, GTO’nun o tarihte 13 milyon 283 bin lirayı aşan miktardan bankalarda parası bulunduğu ve Halk Bankasında bulunan parasından 500 bin lirayı 30 Ocak 2014 tarihinden Bank Asya  İpekyolu Şubesi’nde açılan hesaba aktarıldığı tespit edildi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan soruşturmaya göre ise, GTO Yönetim Kurulunun 19 Haziran 2013 tarihli toplantısında odaya ait tüm paraların bir hesapta toplanmasının en yüksek teklifi veren bankalara 3 ay vadeli olarak yatırılmasına ve bu işlemlerin yönetim kurulu başkan yardımcısı Bilal Kara tarafından yürütülmesine karar verilmiş. Bu karar rağmen Bilal Kara’nın imzası olmadan Başkan Eyüp Bartık ve Genel Sekreter Halil Göçer imzasıyla Bank Asya’ya 500 bin liralık hesap açıldığı belirlendi. Bank Asya’ya yatırılan 500 bin liradan en yüksek teklifi veren bankaya para yatırılması kriterine uyulmadığı, Bank Asya’dan daha fazla teklif veren bankalar olduğu, Bank Asya’nın verdiği 3 aylık 9 bin 453 lira gelirin diğer bankaların getirisinden altında kaldığı kaydedildi.
FETÖ elebaşının Bank Asya çağrısının ardından para yatırılmış
İddianamede paranın yatırıldığı 30 Ocak 2014 tarihinin önemine de dikkat çekildi.Gaziantep Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce yürütülen soruşturmada, FETÖ silahlı terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen‘in 25 Aralık 2013 tarihinde, Bank Asya‘ya para yatırın çağrısında bulunduğu yer alırken, bu çağrı video görüntüleriyle savcılığa delil olarak sunuldu.
Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Oda adına yaptığı açıklamada Bank Asya’ya 2014 yılında 500 bin liralık hesap açtıklarını beyan etmişti. Ticaret Odası tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ayrı ayrı soruşturma başlatmış, açılan soruşturmalar üzerine ise Eyüp Bartık, Gaziantep Ticaret Odası Başkanlığından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*