Salı , 26 Ekim 2021
SONDAKİKA

BÜYÜKŞEHİR’DEN ARICILARA 2 BİN ARI KOVANI DAHA

Daha önce arı üreticisine 4 bin arı kovanı dağıtan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, arı üreticilerine 2 bin kovan daha dağıttı.
Kovan dağıtımı için Botanik Bahçesi’nde düzenlenen törene AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyyüp Özkeçeci, Tarım Kredi Kooperatifleri bölge birliği müdürü Mehmet Aksoy, Kooperatif çalışanları,Arı Yetiştiricileri Birliği üyeleri ve ilgililer katıldı.
AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül baharın gelişiyle birlikte çok güzel ve anlamlı bir hizmet için bir araya geldiklerini kaydetti. Sürekli çiftçilerin ve köylülerin yanında olan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür eden Gül, “Arı gibi memleketimize daha çok nasıl hizmet ederim diye çalışan bir büyükşehir belediye başkanımız var. Bu çalışmalarda hamolsun meyvelerini veriyor. Bu kovan dağıtımı sayesinde Gaziantep’te 100 ton civarında artış olmuş, bu sevindirici bir durum. Ama bu yetmez diyoruz. Daha fazla üretim ve artış için, ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine katkı için bu tür programlar çok önemli” diye konuştu.
Tören öncesinde arı üreticilerine Gaziantep arıcılığı ile ilgili bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, Çin’de kovan başı üretimin 47 kg. Türkiye’de ise 17 kg olduğunu söyledi. Türkiye’nin Akdeniz ve Mezotopomya’da yer aldığını, coğrafi olarak daha iyi iklime, insan olarak daha çalışkan insanlara sahip olduğunu belirtti.
Arıcılar için bal ormanı kurduklarını ifade eden Şahin, arı ve karıncanın çalışkanlığına dikkat çekti. 2014 yılında 130 bin ton bal üretildiğini, 2016 yılında 220 bin ton üretildiğini ve rakamların yeterli olmadığını aktaran Şahin, “Bizim üretimimizi arttırmamız lazım. Güçlerimizi birleştirmemiz ve daha çok çalışmamız gerekiyor” dedi.
TARIM KREDİ DAMGASI
Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan arı kovanı dağıtımı programına Türkiyenin en büyük çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi kooperatifleri damgasını vurdu.
Tarım Kredi kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mehmet Aksoy, Şube müdürleri ve Kooperatif çalışanlarının tam kadro olarak katıldıkları programda kooperatifçiler kendi bölgelerinden gelen çiftçilere ev sahipliği yaptılar.
TOPLAMDA 10 BİN KOVAN DAĞITILACAK
Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da kuruldukları günden buyana Gaziantep’te yaptıkları projeleri özetledi. Her ilçenin toprak yapısına göre tarımsal destekleme yaptıklarını belirten Yılmaz, arıcılıkta en çok kovan sahibini Çin ikinci sırada ise Türkiye’nin olduğunu söyledi. Yılmaz, bal üretiminde ise Çin’in gerisinde kalındığını belirtti. Yılmaz, Kuran’ı Kerim’de de balın önemine dikkat çekildiğini ayetlerle örneklendirdi.
Geçmiş 2 yıl içinde 4 bin arı kovanı dağıtımı yaptıklarını vurgulayan Yılmaz, bugün de 2 bin kovan ile arı dağıttıklarını belirtti. Arı kovanı dağıtım projesinin 5 yıl süreceğini ve bu süreç içerisinde toplamda 10 bin kovan dağıtmayı planladıklarını belirten Yılmaz, “Bu proje ile hem kovan sayısını hem bal üretimini en az yüzde 50 oranında arttırmak istiyoruz. Sadece arı ve kovan ile ilgili çalışma yapmıyoruz. Bunların bal üretimi için bal ormanları ile ballı ve niktarlı tohumları üreticilerimize veriyoruz. Bal ormanlarımıza lavanta bitkileri dikdik ve lavanta balları almaya başladık” diye konuştu.
Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca ise Gaziantep arıcılığı ile ilgili genel bilgiler verdi. Koca, 120 yıl aradan sonra Türkiye’de arıcılık kongresinin yapılacağını ve ülkede arıcılığını geldiği konuma dikkat çekti.
Konuşmaların ardından Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından Başkan Şahin’e arıların olduğu bir tablo hediye edildi. Daha sonra üreticiler ile birlikte toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*