Salı , 21 Eylül 2021
SONDAKİKA

GAZİANTEP AK PARTİ’DE SOYGUN MU VAR?

Ak Parti Genel Merkezi tarafından  İlçe Belediye Başkan aday adaylarından alınacak ücretler 1.500 Tl ile 3 bin Tl arasında açıklanırken, Ak Parti Gaziantep İl Teşkılatı tarafından aday adaylarından 25 bin Tl ücret istendiği iddia ediliyor.

31 Mart  2019 tarihinde yapılacak olan Yerel yönetimler seçimleri ile ilgili Ak Parti Genel Merkezi Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında  alınan kararlar Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, tarafından yapılan  yazılı açıklama ile kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından yapılan açıklamada Nufüsu 50 binden az olan ilçe belediye Başkan aday adaylarından adaylık müracatı için 1.500 Tl, nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500 aday adaylık müraacat ücreti alınacağının açıklanmasına rağmen Ak Parti Gaziantep İl teşkilatına aday adaylığı müraacatına giden aday adaylarından Adaylık müraacatı için 25 bin Tl istendiği iddia ediliyor.

İddia diyoruz çünkü, istenen para ile ilgili bir kayıt yok. Genel Merkezin istediği paranın üstünde kalan kısım partinin Gaziantep’teki hesabına bağış olarak yatırılmaya zorlanılıyor.

Aday adaylarının tepkilerinin ardından 25 bin istenmekten vazgeçilip rakamın 1500 Genel merkez 10 bin il teşkılatı şekline dönüştürüldüğü gazetemize gelen bilgiler arasında.

Son genel seçimlerde ‘de Ak Parti Genel merkezi tarafından istenen paranın üzerinde Milletvekili aday adaylarından aday adaylığı müraacat parası isteyen ve “ Bağış” adı altında istenen zoraki parayı yatırmayan aday adayının dosyası eline verilip, biz senin adaylık müraacatınızı almıyoruz diyerek gönderilen aday adayları da olmuştu.

REİSİN HABER VAR MI?

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki seçimdir Gaziantep’te yaşanan bu olaylar ile ilgili herhangi bir bilgisi yok. Bunu sayın Cumhurbaşkanımızın teşkilatlara gönderdiği Genelgeden çok net bir şekilde anlıyoruz.

Ak Parti Genel Başkanı olarak teşkilatlara gönderilen Genelgede ,” Aday adaylarından Aday adaylığı müraacatı ücreti dışında herhangi bir isimle herhangi bir paranın talep edilmeyeceği” net bir şekilde ifade ediliyor.

ZORAKİ BAĞIŞ OLMAZ

30 Yıllık Gazeteci ve Siyasetçi olarak Ak parti Gaziantep il teşkilatındaki son Milletvekilliği ve Belediye Başkan aday adaylığı müraacat döneminde gördüğüm olay şu, aday adaylarından müraacat evrakları teslim alınırken il başkanı il teşkılatında yok, genelde bir başkan yardımcısı ve partide resmi görevi olmayan çalışan 2 genç aday adaylarından adeta “Deli Dumrul” vergisi topluyorlar.

Siyaset yapan bir adam bir partiden adaylığa hazırlanıyorsa elbette Genel Merkezin aday adaylığı müraacatı için istediği bedeli ödedikten sonra kendi gönlü ile il veya bağlı olduğu ilçe teşkilatına bir miktar bağış yapar. Ama bu bağışın rakamın adayın gönlünden geçen, o anki ekonomik müsaitlik durumuyla alakalıdır. Ve hiçbir zaman aday adayının genel merkeze verdiği aday adaylığı müraacat parasının üzerinde olmaz.

Eğer bu Rakam Genel merkezin istediği rakamın 10 katı 20 katı hatta 50 yüz katı olursa o aday adayı o teşkılatı satın almış gibi olur buda parası olanın siyaset yapması, olmayanın yapmaması anlamına gelir. 5 yılda alacağı maaşın 100 katı harcayarak belediye Başkanlığı koltuğuna oturan bir belediye Başkanı ne o memlekete, nede o millete hizmet etmez, kendisine ve rant lobisine hizmet eder.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından yapılan açıklama;

Buna göre, AK Parti bütün seçim çevrelerinde seçime katılacak, parti adaylarının tespiti ve sıralamasında “merkez yoklaması” usulü uygulanacak.

Adaylık başvuruları, belediye başkanlıkları için 5-12 Kasım’da, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için 5 Kasım-12 Aralık’ta alınacak.

Başvurular, büyükşehir ve il belediye başkanlıkları için Genel Merkeze veya buraya iletilmek üzere il başkanlıklarına, ilçe ve belde belediye başkanlıkları için il başkanlıklarına veya il başkanlıklarına iletilmek üzere ilçe başkanlıklarına, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için ilçe başkanlıklarına bizzat yazılı yapılacak.

Büyükşehir belediye başkanı aday adaylarından 10 bin,

nüfusu 100 binin üzerinde olan il belediye başkanı aday adaylarından 5 bin,

nüfusu 100 bin ve daha az olan il belediye başkanı aday adaylarından 3 bin,

nüfusu 200 binden fazla olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından 3 bin,

nüfusu 50 binden 200 bine kadar olan ilçelerde belediye başkanı aday adaylarından 2 bin 500, nüfusu 50 bin ve daha az olan ilçe belediye başkanı aday adaylarından bin 500,

belde belediye başkanı aday adaylarından bin,

büyükşehirlerdeki belediye meclisi üyesi aday adaylarından bin,

il genel meclisi üyesi ve büyükşehir olmayan diğer illerin belediye meclisi üyesi aday adaylarından 500 lira alınacak.

Kadın ve genç adaylar, belirlenen aidatların yarısını, engelli adaylar ise dörtte birini ödeyecek.

Öte yandan 31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin bütün iş ve işlemlerle ilgili Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna (MKYK) ait tüm yetkiler Merkez Yürütme Kuruluna (MYK) devredildi.

 

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*