Çarşamba , 27 Ekim 2021
SONDAKİKA

GIYABİ CENAZE NAMAZI

İslahiye’de İdlib’de Hayatını Kaybedenler İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Gaziantep’in İslahiye İlçesinde, İdlib’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.
İslahiye’de 9 STK temsilcisinden ve üyelerinden oluşan bir grup,  Suriye‘de Esed rejiminin,  İdlib‘in Han Şeyhun beldesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında hayatını kaybeden Suriyeliler için gıyabi cenaze namazı kıldı.
Müftülük Site Camisinde kılınan Cuma namazının ardından Demokrasi Meydanında toplanan STK temsilcileriyle üyeleri ve vatandaşlar saldırıya tepki gösterdi. Gıyabi cenaze namazını  İslahiye Müftüsü Ramazan Dolu kıldırdı.
STK’lar adına konuşan Etem Akdoğan, 6 Yıldır  Suriye‘de işlenen ve yaklaşık bir milyon insanın ölümüne yol açan insanlık dışı katliamların katlanarak devam ettiğini belirti. Akdoğan, karanlık batı ruhunun icadı olan kimyasal silahlarla  İdlip‘te hiçbir vicdanın kabul etmeyeceği yöntemlerle masum sivilleri katleden zalim rejim ve emperyalist destekçileriyle hesaplaşacakları günün geleceğini söyledi. Tekbirlerle basın açıklamasının bölündüğü protestoda vatandaşlar ellerinde taşıdıkları dövizlerle de mazlum  Suriye halkının yanında olduklarını belirttiler.
Yedi kişilik ailesiyle  Suriye‘nin  Lazkiye kentinden 6 yıl önce  Türkiye‘ye gelen ve  İslahiye‘deki çadır kentte barınan  Ahmed Şahin, Suriyede yaşanan katliamda kapılarını açan  Türkiye‘ye müteşekkir olduklarını belirtti.
Amerika’nın  Suriye üzerindeki son tutumu olumlu olarak değerlendirdiklerini ve bu süreçteki tutumuyla  Amerika‘nın yüzünü aydınlatmasının gerektiğini söyleyen Şahin, Trump,  Suriye‘de katliam yapan kişilere artık son demesini beklediklerini söyledi.
Açıklamaların ardından grup, olaysız biçimde dağıldı.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*