Çarşamba , 27 Ekim 2021
SONDAKİKA

GURMELERE BELPINAR EŞLİK ETTİ

Türkiye’nin dört bir yanından “Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali” için gelen Gurmelere Nurdagı ve İslahiye’deki biber tarlalarını ziyaretlerinde Nurdağı Ziraat odası Başkanı Kemal Belpınar eşlik etti.

Türkiye’nin dört bir yanından gastronomi şehri Gaziantep’e gelen gurme ve şefler, Nurdağı ve İslahiye ilçesindeki biber tarlalarını gezdi.

Gaziantep’te bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali” için Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 183 gurme ve şef, Nurdağı ve İslahiye ilçesindeki biber tarlalarını gezerek çiftçilerden biber ile ilgili bilgi aldılar.

Gastronomi şehri Gaziantep’in yöresel yemeklerine ayrı bir tat veren pul biberin anası olan ve halk arasında da “al biber” olarak bilinen yesemek türü biber fidelerinin hasadı yapıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 10’uncusu düzenlendiği “Uluslararası Antep fıstığı Festivali” etkinlikleri kapsamında Nurdağı ilçesi Çakmak Köyü’ndeki “Tarla Günü’ne festivale davetli 183 gurme ve şef katıldı.

Gurme ve Şeflere Nurdağı ziyaretlerinde eşlik eden  ve burada yetişen biber hakkında bilgi veren Nurdağı Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar, gurmelerin Nurdağından son derece memnun ayrıldıklarını ifade etti.

Düzenlenen gezi ile ilgili bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Gaziantep’in Türkiye’de biber üretiminde payını yükseltmek, kaliteli ve sağlıklı üretim elde etmek, çiftçiye destek olmak için başlatılan projede, başarı oranın oldukça yükseldiğini ifade etti.

Bu başarının ileriki yıllarda artarak devam edeceğini belirten Yılmaz, Gaziantep’in Türkiye’de kırmızı biber üretiminin önemli merkezlerinden bir tanesi olduğunu, bunun yanına pul ve yesemek türünü de ekleme istediklerini söyledi.

Öte yandan gurmeler ve şefler İslahiye ilçesinde faaliyet gösteren bir biber tesisini de gezdiler.

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*