Salı , 7 Aralık 2021
SONDAKİKA

NURDAĞI GAZİANTEP ARASI DUBLE YOL OLACAK MI?

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan Nurdağı- Gaziantep arasındaki yolun duble yol olup olmayacağı konusunda soru önergesi verdi.

18.07.2018 tarihinde Gaziantep-Nurdağı D-400 karayolunda hatalı sollamadan dolayı meydana gelen trafik kazasında bir kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Yaşanan bu ölümlü trafik kazası gibi bir çok ölümlü trafik kazasının meydana geldiği Gaziantep-Nurdağı karayolunun, defalarca duble yol yapılacağı bilgisi bölge halkına duyuruldu ancak yıllardır hiçbir yol çalışması yapılmamasına Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği yazılı soru önergesiyle dikkat çekti.

Kaplan, yazılı soru önergesinde “18.07.2018 tarihinde Gaziantep-Nurdağı karayolunda minibüs ile hafif ticari aracın hatalı sollama sonucu kafa kafaya çarpıştığı kazada 1 kişi öldü, 2 kişi ise yaralandı. Gaziantep- Adana Karayolunda, Gaziantep-Nurdağı arası bir gidiş bir geliş olmak üzere iki şerit olan yol, trafik yoğunluğu, sürücü hataları ve yolun darlığından yıllardır çok sık ölümlü kazalara sebebiyet vermektedir. Bu yol sorunu seçim vaatlerinde söz verilmesine rağmen çözülmemiş, ülkemizde şehirlerarası ulaşımda yolların büyük bir çoğunluğunun duble yol yapılmasına rağmen Gaziantep-Nurdağı yolu duble yol yapılmamıştır. Yıllardır program dahilinde olduğu söylenen ancak bir türlü çözümlendirilmemiş, sürekli ertelenmiştir. Artan araç sayısı, trafik yoğunluğu ve sürücü hataları yolun tek şerit olmasından kaynaklı olarak büyük tehlikelere ve kazalara davetiye çıkarmaktadır” diye açıklamada bulunarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURHAN’a “ 2002’den bu yana duble yol yapmakla övünen Hükümetiniz, 16 yıldır bu yolu neden göz ardı etmektedir?” diye soru sordu.

İşte Kaplan’ın Gaziantep-Nurdağı’nda “ölümlü yol” diye adlandırılan karayoluna ilişkin yazılı cevaplandırılmasını istediği sorular:

Tüm Türkiye’de geniş ve duble yollar yapılmasına rağmen Gaziantep-Nurdağı yolunun yapılmamasının amacı tam olarak nedir?

2002’den bu yana duble yol yapmakla övünen Hükümetiniz, 16 yıldır bu yolu neden göz ardı etmektedir?

Her defasında yapılacak sözü verilen ve bir türlü yapılmayan Gaziantep-Nurdağı “duble yol” yapımı için net bir karar çıkmış mıdır?

Bahsi geçen güzergahta halen “tek şerit” olarak hizmet veren yolun “duble yol” olarak hizmet verecek hale getirilmesi için bir projeniz var mıdır?

Bir projeniz varsa; bu proje hangi tarihte başlayıp hangi tarihte bitirilecektir?

Gaziantep-Nurdağı karayolunda yaşanan trafik kazalarını azaltmaya ve yolun iyileştirilmesine dönük tedbirleriniz var mıdır? Varsa nelerdir?

Bugüne kadar bahsedilen güzergahta kaç trafik kazası olmuştur? Kaç ölümlü kaza gerçekleşmiştir?

Bu yolda can ve mal kaybı yaşayacak sürücü ve ailelere karşı kendinizi sorumlu görüyor musunuz?

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*