Salı , 7 Aralık 2021
SONDAKİKA

NURDAGINDA MORİNGA HEYACANI

Türkiye’de ilk defa Gaziantep’te yetiştirilecek olan Mucize Moringa bitkisi için Nurdağının seçilmesi Nurdağında ayrı bir heyacan yarattı.

Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü ve Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile Nurdağında ekimi yapılan Moringa bitkisi her geçen gün büyürken, heyacanda artmaya devam ediyor.

Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünde görevli Tarım Mühendisi Ayşegül Parım, Tarım Teknikeri ve aynı zamanda proje koordinatörü Aysel Ekici Mucize bitki moringanın merkezinin Gaziantep ve Nurdağı olacağını  ancak ürünün ekimi konusunda Türkiye’nin her bölgesinden insanların kendilerini arayıp, onlarında ürünleri yetiştirmek istediklerini söylediler.

Mucize bitki Moringa’nın Tarım Mühendisi  Ayşegül Parim ve Projer koordinatörü Aysel Eskici, Mucize bitki moringanın Tarım bakanlığı tarafından 2017 yılı yatırım programına alındığını, Nurdağı Gözlühöyük mahallesi sınırları içerisinde olan Gaziantep Üniversitesi, Nurdağı Meslek Yüksekokuluna ait olan 15 dönümlük alanda uygulandığını söylediler.

Proje koordinatörü Aysel Eskici yaptığı açıklamada mucize bitkisi Moringa’nın genelde iklim koşullarına bağlı olarak Nisan aylarında ekilip kasım ayında yetişerek hasadının gerçekleştiğini ifade ederek, Moringa mucize bitkisi yaprak ve tohum olarak yetiştiriliyor, yaprak her gün sulanıyor tohum ise hava sıcaklığına göre ara sıra haftalık sulanır dedi.
Projeyi birlikte yürüten, Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğünde görevli Tarım Mühendisi Ayşegül Parım, Tarım Teknikeri ve aynı zamanda proje koordinatörü Aysel Ekici, Nurdağı Meslek Yüksek okulu, İş-kur,Nurdağı Halk Eğitim Müdürü Zeki Göçer’e başarılar diliyoruz.
 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*