Salı , 26 Ekim 2021
SONDAKİKA

PETROL BORU HATTINA YILDIRIM DÜŞTÜ

Nurdağında 12 Aralık’ta  yıldırım isabet eden petrol boru hattındaki sızıntının çevreye verdiği zarar sabah daha net ortaya çıkarken, boru hattında onarım çalışmaları başladı.

Nurdağı ilçesine bağlı Gökçedere mahallesi sınırlarından geçen Kerküt – Yumurtalık  petrol boru hattına isabet eden Yıldırım boru hattını parçalarken, boru hattından çevreye ham petrol akarak vatandaşlara korku dolu anlar yaşattı. Sabah güneşin doğuşu ile birlikte patlayan hattan sızan ham petrolün çevreye vermiş olduğu zarar daha net bir şekilde görüldü.Görevliler, onarım çalışmalarına başladı.

Nurdağı ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Gökçedere Mahallesi’nden geçen BOTAŞ’a ait Kerkük-Yumurtalık boru hattına 12 Aralıkta yıldırım isabet etti. Boru hattının delinmesiyle sızan ham petrol, çevreye ve mahalleye akmaya başladı. Yetkililerin incelemesinin ardından ham petrolün sızdığı tespit edilen 180 haneli mahalledeki 34 ev tedbir amaçlı boşaltıldı.

Görevliler, sabah saatlerinden itibaren petrol boru hattında onarım çalışmalarına başladı. Bölgeye gelen BOTAŞ Bölge Müdürü Mehmet Tecimen, Nurdağı Kaymakamı Lokman Düzgün ve beraberindekiler mahallede incelemelerde bulunarak, yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler aldı. Sızan ham petrolün çevreye daha fazla zarar vermemesi ve derelere karışmasını önlemek için de çalışmalar yürütüldü.

Petrol boru hattından sızan petrolün bazı tarım arazilerine zarar verdiği ve kümes hayvanlarını telef ettiği belirtilirken, mahalle sakinlerinin uğradığı zararın da karşılanacağı belirtildi. Öte yandan sızıntı sonrası mahallede oluşan ve insanları tedirgin eden kokunun da kalmadığı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de bugün mahallede yaptıkları ölçümde olumsuz bir duruma rastlamadı.

Öte yandan dün gece mahalleden ayrılan bazı ailelerin de evlerine sızan ham petrolün temizlenmesinin ardından döndüğü görüldü.

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*