Cuma , 24 Eylül 2021
SONDAKİKA

BASININ SORUNLARINI İLETTİK

Başbakanlık Basın Yayın Enfarmasyon Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş’ta düzenlenen Kahvaltı programına katılan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Genel Müdürlere basının sorunlarını ilettik.

Kahramanmaraş’ya yapılan Toplantıya Gaziantep’li Gazeteciler olarak damgamızı vururken, Basının sorunları ve çözümü konusunda Başbakan Yardımcımız ve Genel Müdürlerimizden sorunun çözümü konusundaki taleplerimizi ifade ettik.

Nurdağı Gazetesi olarak katıldığımız Toplantıda, Gazetemiz adına Konuşan Abdullah Bilgiç, Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak’a Ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılar dolayısıyla Özellikle yerel basının sıkıntı yaşadığını bu konudaki sorunun çözümlenmesi için Başta siyasi partiler ve Kamuya ait büyük ölçekli şirketlerin ulusal basında yer alan Reklamlarının yerel basına’a verilmesi ve bu konuda da iletişim ağının Basın ilan kurumu tarafından sağlanması ile ilgili talebimizi ilettik.

Başbakan Yardımcımız Veysi Kaynak ise konunun makul ve kabul edilebilir bir talep olduğunu ifade ederek, ulusal ölçekli kamu şirketlerinin ve siyasi partilerin reklamlarının yerel gazetede yayınlanması ile ilgili kendisinin girişimlerde bulunacağını ve Partisinin yapılacak olan ilk toplantısında konuyu gündeme getireceğinin sözünü verdi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ise böyle bir görev verildiği takdirde ülke genelinde çıkan Yerel gazetelere reklamları dağıtmak için gerekli olan altyapılarının olduğunu ifade etti.

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca’ya ise Başbakanlık tarafından verilen Sarı Basın Kartlarına sağlanan Telefon ve Haberleşme indirimleri,Ulaşım indirimleri, Seyahat önceliği ve Kamu kurumlarının otoparklarının kullanılması ve son zamanlarda basın mensuplarının en sık karşılaştığı Barkomat problemlerinin çözümlenmesi konusunda girişimlerde bulunmak ve bunun için gerekirse kurumlara veya illerde Valiliklere yazı gönderilmesini talep ettik.

Basın Yayın Enformasyon Genel müdürü Mehmet Akarca, Başbakanlık sarı Basın Kartı sahiplerine daha önce tanınan sonradan iptal edilen  haklarının yeniden kazandırılması bunun yanında farklı imkanların sağlanması gibi problemlerin çözümlenmesine yönelik çalışma yaptıklarını ancak bunun bir maddelik bir iş olmadığını iyi bir paket olarak yakında basın mensuplarına müjde vereceklerini ifade etti.

Başbakanlık Sarı Basın Kartı sahibi olması ve Araç Basın kartı bulunmasına rağmen gittiği her ilde kaydı yoksa Barkomatçılar tarafından park ücreti ödemek zorunda bırakılan basın mensuplarına karşı yapılan bu uygulamanın yanlış olduğunu, Aracında Basın Trafik kartı olan araçların ülkenin neresinde olursa olsun herhangi bir ayrı kayda gerek olmaksızın bu imkandan yararlanması gerektiğini ifade ederek, en kısa zamanda bu sorunun çözümü ve Kamuya ait resmi araç park yerlerinin basın mensuplarının kullanımına açılması için Valiliklere yazı göndererek bu sorunu çözeceklerini ifade etti.

15 ZAM TALEBİ

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun geçtiğimiz günlerde Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda gündeme getirdiği resmi ilan fiyatlarının yüzde 15 oranında zamlanması konusu, Kahramanmaraş’ta yapılan toplantıda da gündeme geldi. Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Basın Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Arif Kurt ile yönetim kurulu üyeleri Mehmet Demir ve Nihat Düzgün, toplantıya katılıp medyanın sorunları hakkında Başbakan Yardımcısı Kaynak’a bilgi verdiler.
15 zam talebini yenileyen Kurt’a başbakan Yardımcısı Kaynak  konunun takipçisi olacağını söyledi.

Diğer gazeteciler tarafından gündeme getirilen Kalifiye elaman yetiştirilmesi, İşkur ve Kosgeb tarafından basının desteklenmesi ..vb konularda ise çalıştay yapılmasına karar verildi.

 

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*