Salı , 7 Aralık 2021
SONDAKİKA

BÜYÜKŞEHİR BİSİKLET KULLANIMINI ARTTIRMAK İÇİN “SAĞLIK İÇİN PEDALLA” ETKİNLİĞİ YAPTI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sağlıklı yaşama dikkat çekmek ve vatandaşları bisiklet kullanımına teşvik etmek için ‘Sağlık için pedalla’ kortej etkinliği düzenledi.

Gazi Ulaş ile Kent Konseyi Gençlik Merkezi’nin desteklediği etkinlik Kavaklık Parkı’ndaki bisiklet yolunda gerçekleşti. Kortej eşliğinde yapılan etkinliğe; Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı. Kortej öncesi öğrencilere Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Sağlık için pedalla’ yazılı tişört dağıtıldı.

200 bisikletin dağıtıldığı etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediyesi olarak kent merkezinin ulaşımına rahatlatmak için yeni açılan yollarda 54 kilometrelik bisiklet yolu planladıklarını ve yarısını 1 yıl içerisinde tamamladıklarını söyledi. Kentin belirli noktalarında kurdukları bisiklet terminalleri ile vatandaşların bisikletlere daha hızlı ulaştığını da belirten Şahin şöyle konuştu:

“Refah seviyesi yükseldikçe nüfus sayısı arttıkça büyüyen şehirlerin en büyük sorunu ulaşım oldu. Ulaşım sorunu çözmek için bir taraftan yer alıntıdan metro çalışmalarını hızlandırırken bir yandan da bisiklet yolu çalışmalarına başladık. Bu çalışmalara başlamamız için çok cesaretli kararlar almamız gerekiyordu. Yaptığımız çalışmalar sonucu aldığımız kararlarla tek yön uygulamaları ve bisiklet yolu çalışmaları ile şehir merkezi için planlanan 54 kilometrelik bisiklet yolunun yarısını 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak hizmete sunduk. Ayrıca şehrin belirli yerlerine kurduğumuz bisiklet terminalleri ile vatandaşlarımızın bisikletlere ulaşımını kolaylaştırdık. Yaptığımız bu çalışmalar sonucunda bisiklete binen kişi sayısının hızlı bir şekilde arttığını gördük. Avrupa’ya baktığımız zaman bisiklet kullanımında ne kadar ileride olduğunu görürsünüz, biz daha yolun başındayız ama inanıyorum ki Gaziantep olarak bisiklet kullanımında Avrupa şehirlerini geride bırakacağız.”

Bisiklet yolu ile ulaşıma yeni bir alternatif daha getirdiklerini aktaran Şahin, “Biz bir taş ile birkaç kuş vuruyoruz. Hem ulaşıma hem sağlığa katı sunuyoruz. Tüm doktorlar bisiklet kullanımının sağlıa yararlı olduğu görüşünü söylüyor. Genç nesilleri önemsiyoruz. Gençlerimize hem bisiklet veriyoruz hem de bisiklet yolu yapıyoruz. 60–70 bin üniversite öğrencisinin olduğu bir şehirde bunun en azının dörtte birinin bisiklet kullanması lazım” diye konuştu.

Şahin, bisiklet kullanım sayısının artması için herkese görev düştüğünü, bu konuda bir seferberlik ilan edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Şahin, 700 bin nüfusun 16 yaşın altında, 70 bin dolayında üniversite öğrencisinin bulunduğunu, Türkiye’nin en genç nüfusunun olduğu bir Gaziantep’in bu durumu iyi değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmanın ardından öğrenciler Kavaklık Parkı’ndaki bisiklet yolunda bisiklet sürdü.

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*