Örnek Resim

DÜNYADA İLK KEZ GAZİANTEP’TE YARIŞTI! 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dünyada ilk kez Gaziantep’te düzenlenen Women’s World Drone Cup’ta 8 kadın drone pilotunun mücadelesi heyecan dolu anlara sahne..

DÜNYADA İLK KEZ GAZİANTEP’TE YARIŞTI! 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dünyada ilk kez Gaziantep’te düzenlenen Women’s World Drone Cup’ta 8 kadın drone pilotunun mücadelesi heyecan dolu anlara sahne oldu.

Dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Pilot Event iş birliğinde ilk kez Gaziantep’te gerçekleştirilen Women’s World Drone Cup’ta, 8 farklı ülkeden gelen şampiyon kadın drone pilotları yarış parkurunda kıyasıya mücadele etti.

Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nin bahçesinde hazırlanan parkurda yarışma öncesi seyircilere drone kullandırılırken, pilotların akrobatik uçuşlarını First Person View (FPV) aracılığıyla diğer bir deyişle pilotun gözünden anbean takip etme fırsatı verildi.

Uzay, havacılık ve teknoloji alanında toplumda farkındalık oluşturmak, çocukları ve gençleri havacılık ve uzay konularında araştırma yapmaya özendirmek ve kadın başarılarına dikkat çekmek için organize edilen etkinlikte yarışmacıların performansı göz doldurdu.

Yarışmada performansıyla İtalyan Luisa Rizzo birinci olurken onu sırasıyla Rus Natalia Astakhova, Güney Koreli Gayeon Mo ve Amerikalı Leslie Camarena izledi.

ENGELLİ SPORCU RİZZO: BU SPORU ÖZELLİKLE SEÇTİM

İtalya adına mücadele eden engelli pilot Luisa Rizzo, 3’üncü kez Türkiye’ye geldiğini ifade ederek, “Yarışmadaki rakiplerim çok hızlıydı bu yüzden bir ara kaybedeceğimi düşünerek endişelendim. Omuriliğimden kaynaklanan rahatsızlığımdan dolayı vücudumu fazla hareket ettiremiyordum. Bu yüzden ellerimin ön planda olduğu bir spora yönelmek istedim. Bundan dolayı da parmakları çok hızlı çalıştırmayı gerektiren ve gözleri çok hızlı hareket ettirmeyi gerektiren bu sporu tercih ettim.” dedi.

RUS YARIŞMACI ASTAKHOVA: İLK KEZ GAZİANTEP’TE KADIN RAKİPLERİMLE MÜCADE ETTİĞİM İÇİN MUTLUYUM

Yarışma sonrasında düşüncelerini aktaran Rus yarışmacı Natalia AstakHova, inanılmaz bir yarışma olduğunu dile getirerek, “6 yıldır drone yarışmalarına katılıyorum. Birçok ülkede yarıştım ama bu yarışmalarda rakiplerim hep erkekler olmuştu. Erkeklerle yarıştığımda bütün erkekler çok hızlı olduğundan dolayı kendimi çok rahat hissedemiyordum. Şu anda ilk defa kadınlar arasında bir yarışma yapıldığından dolayı çok mutluyum. Bu yarışmanın 8 Mart’ta yapılması da bu etkinliği ayrı bir özel kılıyor.” diye konuştu.

İlk kez bu sene drone yarışmalarında yer alan 13 yaşındaki Türk sporcu Ela Çetinkol ise tecrübeli rakiplerine karşı umut vadeden performansıyla dikkatleri üzerine çekti. Çok heyecanlı olduğunu anlatan Çetinkol, müsabakalarda elinden gelenin en iyisini yaptığını aktardı.

Seyircilerden Zişan Gülhan da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan bu yarışmanın çok anlamlı olduğunu aktararak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne kadınlara özel yapılan bu organizasyon için teşekkürlerini ifade etti. Yarışmaları izlerken çok heyecanlandığını belirten Gülhan, her bir yarışmacının parkurda çok iyi mücadele ettiğini dile getirdi.

 

aswp

Biyografik bilgiler

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL