Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel SonDakika

İSLAHİYE’DE KİRAZ HASADI BAŞLADI

Türkiye’nin en güzel kirazlarının yetiştirildiği İslahiye’de Napolyon cinsi kiraz hasadı başladı. Türkiye’nin en güzel kirazlarının yetiştirildiği İslahiye’de Napolyon cinsi kiraz hasadı başladı. İslahiye’de üretilen kirazlar çiftçilerden kalitesine göre 15 Tl..

İSLAHİYE’DE KİRAZ HASADI BAŞLADI

Türkiye’nin en güzel kirazlarının yetiştirildiği İslahiye’de Napolyon cinsi kiraz hasadı başladı.

Türkiye’nin en güzel kirazlarının yetiştirildiği İslahiye’de Napolyon cinsi kiraz hasadı başladı. İslahiye’de üretilen kirazlar çiftçilerden kalitesine göre 15 Tl ile 30 Tl arasında alınıyor.

İslahiye’de yaz sezonunun gelmesiyle  yılın ilk kiraz hasadı yapıldı. Yüksek rekolte beklenen “Napolyon” cinsi kirazının kilosu ise üreticiden 15 ile 30 TL arasında satılıyor.

İslahiye’de en güzel kirazların yetiştiği Koçcağız mahallesinde yılın ilk kiraz hasadı başladı. 20 Hazirana kadar hasadının devam etmesi beklenen Napolyon cinsi kiraz üreticinin elinden en fazla 15-30 TL arasında bir fiyatla çıkarak marketlerde yerini alıyor.  Koçcagızlı kiraz Üreticileri “Üretim çok olduğu için burada bir festival yapılmasını istiyoruz. Bu konuyu muhtarla da görüşeceğiz. Deprem dolayısıyla bu sene olmayacak ama gelecek seneye kiraz festivali yaparak kiraz güzeli seçeceğiz” dediler.

Hasat döneminin hız kesmeden devam ettiğini ve 20 Hazirana kadar bitirmeleri gerektiğini belirten üreticiler, “Bu sene ki durum geçen seneye göre çok iyi, bir an önce toplamamız ve elden çıkarmamız lazım. Hasat 8 Haziranda başladı 20 Hazirana kadar sürer. Kiraz, mevsimi çabuk geçen bir meyvedir. Zamanı geçtiği vakit bozuluyor onun için erkenden toplayıp bitirmek lazım” ifadelerini kullandı.

“İslahiye’nin köylerinde kiraz üretimi çok”

İslahiye’nin köylerinde kiraz üretiminin çok olduğunu söyleyerek satılan kirazların kalitesine göre fiyatlandırıldığını aktaran Gök, “Tarlada ucuz oluyor, markette 2 katı oluyor. Biz 15 ila 30 TL arasında değişen fiyatlarla elden çıkarıyoruz. Markette satıldığı zaman, kirazın kalitesine göre değişiklik gösteriyor 45 TL’ye kadar veriyorlar. İslahiye’de Koçcağız köyünün tamamında ve İslahiye’nin İdilli, Köklü ve Kayabaşı köylerinde de kiraz üretimi çok diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“Kiraz festivali yaparak kiraz güzeli seçeceğiz”

İslahiye’de kiraz festivali yapılması için muhtarla iletişime geçeceklerini ve düzenlenecek festivalde kriterleri karşılayan üreticilere ödül vereceklerini söyleyen Gök, “Üretim çok olduğu için burada bir festival yapılmasını istiyoruz. Bu konuyu muhtarla da görüşeceğiz. Deprem dolayısıyla bu sene olmayacak ama gelecek seneye kiraz festivali yaparak kiraz güzeli seçeceğiz ve bütün kriterleri karşılayan kişilere ve en iyi üretimi yapan kişilere ödül vereceğiz. ” diye konuştu.

 

 

 

admin

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL