Örnek Resim
Köşe Yazısı

KDV İNDİRİMİ RAFLARA YANSIMIYOR

Devletimizin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan KDV indirimine gitmesinde bizlerde fiyatlarda ciddi düşün yaşanmasını ve bu indirimin fiyatlara yansımasını bekliyorduk. Türkiye Cumhuriyetini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Temel..

KDV İNDİRİMİ RAFLARA YANSIMIYOR

Devletimizin en büyük gelir kaynaklarından birisi olan KDV indirimine gitmesinde bizlerde fiyatlarda ciddi düşün yaşanmasını ve bu indirimin fiyatlara yansımasını bekliyorduk.

Türkiye Cumhuriyetini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Temel Gıda ürünlerindeki KDV’in % 8’den %1 ‘e indirilmesi sonucunda market raflarının fiyatlarında bunu çok ciddi olarak görmek ve hissetmek istedik.

Arkasından toplumun farklı kesimlerinden gelen istek ve talepler sonrasında birçok medikal ürün ve farklı gruplardaki temizlik ürünleri başta olmak üzere % 18 olan KDV oranı % 8 e indirildi. Bununla alakalı da bir fiyat düşüşünün fiyatlara yansımadığına tanıklık ettik.

Millet olarak kimyamız o kadar bozulmuş, o kadar fırsatçı bir hale gelmişiz ki, Hükümetin KDV indirimi yapacağını duyar duymaz fiyatlara hemen zam yapıyoruz. KDV indirimi Uygulanmaya başladığı gün formaliteden KDV indirimi kadar düşüyoruz.  Ama fiyatlar yine eskisinden veya olması gerekenden oldukça yüksek kalıyor.

BU sistemde olan Devlete oluyor. Olan Millete oluyor. Hep Marketçiler, satıcılar, üreticiler kazanıyor bizler ise kaybediyoruz.

Örneğin % 10’luk KDV İndirimi gündeme geldiği zaman market satış fiyatı 100 Tl olan bir ürün aynı gece basılan etiketlerle 120 Tl oluyor. Ertesi gün KDV indirimi yürürlüğe girdiğinde sözde  % 10 KDV indirimi uygulanıyor ve bu fiyat 108 Tl’den satılmış oluyor. Yani Market rafında Denetim yapan yetkililer KDV İndirimi Öncesi yazan 120 Tl ve KDV İndirimi yapılmış hali olan 108 Tl’lik fiyatı görünce aferin bunlar KDV indirimi yapmış diyerek gidiyor.

Burada Devletimiz % 10 KDV’den dolayı 10 Tl kaybederken, Vatandaşımız da Ekstra yükselmiş fiyattan dolayı 8 Tl daha fazla ödüyor. Yani Bizler 18 Tl kaybederken, Uyanık vijdansızlar Normal Karlarının üzerine 18 Tl daha eklemiş oluyorlar.

DEVLET KDV İNDİRİMİNDEN VAZGEÇMELİ

Devlet KDV indirimi yaparak dar gelirli vatandaşın daha ucuz fiyata ürün almasını sağlamaya çalışıyor. Ama evdeki hesap bir türlü çarşıya uymuyor. Bu KDV indirimi ile hem Devlet, hem millet kaybediyor. Uyanık Karaborsacı zihniyet kazanmaya devam ediyor.

Denetim yapan ekipler ise KDV İndirimi ve Sonrası diye kontrol ettiklerinden dolayı herhangi bir cezai işlem yapmadan geldikleri gibi gidiyorlar.

Öyleyse biz Hem vatandaşın, Hem devletin cebinden çıkan bu paralara seyirci kalmamalıyız. Devletimiz fiyatların düşmesi için başka tedbir ve formüller üzerinde çalışmalı, KDV indiriminden vazgeçilmelidir.

Devlet KDV’yi tekrar eski haline getirmeli ve Bu uyanıklardan aldığı KDV’yi sanki indirim yapmış gibi hesaplayarak her ay sonu vatandaşlarına T.C. Kimlik numaraları üzerinden Destek olarak vermelidir. Bu şekilde yapılacak bir uygulama ile iki taraf açısından haksızlık arz eden yanlışlıktan dönülebilir.

Devlet Vatandaşa bu konuda destek olarak para iadesi yaparken de, İndirimden iptal ettiği KDV’den gelen parayı nüfus sayısına bölerek vatandaşının T.C kimlik nosu ile iade ettiğinde gerçek ve adil bir indirim sağlanmış olacaktır.

 

Abdullah BİLGİÇ

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL