Salı , 21 Eylül 2021
SONDAKİKA

MORİNGA GAZİANTEP’TE TANITILDI

Türkiye’de ilk kez Nurdağında üretilen Mucize Bitki Moringanın Gaziantep’te tanıtımı yapıldı.

Gaziantep Valisi Davut Gül, eşi Gülden Gül ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce hazırlanan ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen “Yüzde 100 Üreten Kadın, Yüzde 100 Doğal Ürün, Yüzde 100 Marka” projesi Yerli Üretim, Yerelde Kalkınma “Süper Gıda Moringa” tanıtım programına katıldı.

Projeye övgüler yağdıran Gül, ismiyle, sloganlarıyla, ambalajıyla, kadınların kooperatif kurması ve en önemlisi kadınların bu işe emek harcamasıyla her yönüyle dört dörtlük bir proje olduğunu söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu’nda, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan’ın projeyi tanıtım konuşmaları, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğretim üyesi, aynı zamanda proje danışmanı Prof. Dr. Osman Kola’nın Moringa bitkisini tanıtım sunumları ile gerçekleştirilen programda konuşan Vali Gül, markalaşmanın önemine değinerek projenin dört önemli yönü olduğunu söyledi.

PROJENİN 4 ÖNEMLİ YÖNÜ VAR

Kadınların eliyle üretimin yapılması ve bu sürecin markalaşmaya kadar gitmesinin çok önemli olduğunu kayden Gül, “Bu projenin dört önemli yönü var. Bunlarda ilki hiç şüphesiz kadınların eliyle üretimin yapılmasıdır. Bunun organik olarak yapılması ayrı bir güzellik, markalaştırarak yerel markalar yapmak ise hepsinden daha da önemlidir. Üretilen ürünün markalaştırmak ve tanıtımını yapmak verilen emeğin karşılığının alınması anlamında da önem arz etmektedir” dedi.

PROJEYİ ÇOK BEĞENDİ

Projeye olan beğenisini ifade eden Vali Gül, “İsmiyle, sloganlarıyla, ambalajıyla, kadınların kooperatif kurması ve en önemlisi kadınların bu işe emek harcamasıyla her yönüyle dört dörtlük olan bu projede bizlere düşen görev,  üretilen ürünlerin pazarda yeterince tanıtılması ve bunların sürdürülebilir olmasını sağlamaktır”  şeklinde konuştu.

PROJDE 2 HEDEF BELİRLENDİ

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise, “Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bakanlığımızdan aldığımız destekle çalışmalar yürütüldü. Toplumun yüzde 50’sini oluşturan kadınlarımızın, tarımsal faaliyetlerini, toplumda kendilerini ifade edebilecek olanaklar tanımak, girişimcilik ruhunu aşılamak ve kadınlarımızı sosyal, kültürel ve ekonomik yönden güçlendirmek ve bir kadın eğiterek bir topluma ulaşmak gayesiyle çalışıldı. Bu kapsamda projeler hazırlamakta ve yürütülmekte. Yürütülen projelerde eğitim en önemi ayağı oluşturdu. Bugün toplanmış olunan bu programın temeli 2017 yılında Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi tarafından desteklenen ‘Mucize Bitki Moringanın Kadın Çiftçilerle Türkiye Tarıma Kazandırılması’ projesi ile atmıştı. Projede iki hedef belirlendi. Birincisi; Moringa bitkisini doğru üretim metodu ile Türkiye tarımına ve tüketicilere kazandırmak. Bu noktada projenin ilk hedefine ulaşılmış ve Moringa bitkisinin Türkiye’deki en doğru noktası olma yolunda, birçok il müdürlüğüne, yatırımcılara, tüketicilere ve üreticilere bilgiler aktarıldı. Projenin ikinci hedefi; Gaziantep’in ilk çiftçi kooperatifinin kurulmasıydı. Proje ile ikinci hedefe de ulaşılmış ve ortaya ‘Moringantep Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi’ gibi Türkiye’de model olabilecek bir kooperatif oluşumu gerçekleşmiştir” dedi.

PLAKET VE SERTİFİKA VERİLDİ

Konuşmalar sonunda Vali Davut Gül ve eşi Gülden Gül tarafından projede emeği geçenlere plaket ve sertifikaları verildi. Program sonunda Moringa bitkisinden üretilen ürünler katılımcılara dağıtıldı.

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Hakkında Nurdağı Gazetesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*