Örnek Resim
Genel Güncel Sağlık SonDakika

UZM. DR. BAVER DEMİR:‘’HER ANNE GİBİ ÇALIŞAN ANNELER DE EMZİRMEYİ İHMAL ETMEMELİDİR.’’

Anne sütü, bebekler için en doğal ve zengin beslenme yöntemidir. Anne sütü bebeklerin ilk aşısıdır. Bu sebeple bebeklerin anne sütü ile beslenmesi sağlıklı bir nesil için oldukça önemlidir. Medical Point..

UZM. DR. BAVER DEMİR:‘’HER ANNE GİBİ ÇALIŞAN ANNELER DE EMZİRMEYİ İHMAL ETMEMELİDİR.’’

Anne sütü, bebekler için en doğal ve zengin beslenme yöntemidir. Anne sütü bebeklerin ilk aşısıdır. Bu sebeple bebeklerin anne sütü ile beslenmesi sağlıklı bir nesil için oldukça önemlidir.

Medical Point Gaziantep Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Baver Demir Emzirmenin anne ile bebek arasındaki iletişimin en önemli parçası olduğunu anne ile bebek arasındaki temas ve kokunun, birbirleri arasındaki bağlılığı sağlayan unsurlar olduğuna dikkat çekti, anne sütünün önemini vurgulayan Uzm. Dr. Baver Demir sözlerine şöyle devam etti. :

‘’Emzirme sırasında eş zamanda salgılanan oksitosin etkileşimi üst seviyelere çıkarmaktadır. Anne sütü bu sebeple alternatifi olmayan benzersiz bir besindir. Sağlıklı bir anne bebek ilişkisi, çocuğun benlik gelişiminde, sosyal iletişiminde ve birey olması yönünde atılan önemli bir unsurdur. Doğum sonrası dönemde işe başlayan annelerin bebeklerini anne sütüyle beslemelerini desteklemek gerekir doğumdan hemen sonra başlayan ısrarlı emzirme çabaları aynı şekilde devam etmelidir. İşe başlamadan bir ay kadar önce sağılan sütlerin steril saklama poşetlerinde saklanması yine emzirme rutinlerinin oluşturularak, süt üretimini desteklemek için bol su ve bol lif içeren beslenme rejimlerinin benimsenmesi son derece önemlidir. İş yerinde çalışma saatlerinin emzirme saatleri ile uyumlu bir şekilde organize edilmesi yine iş yerinde uygun bir ortamda anne sütünün gerek elle gerek pompa yardımıyla sağılması bu esnada süt üretimini artırmak için bebeğin kıyafetlerinin fotoğraflarının annenin yanında bulunması son derece önemlidir. Yine gerek evde gerek iş yerinde stres yönetimini sağlamak için annenin düzenli yürüyüş egzersiz meditasyon gibi uygulamalardan faydalanması hem bebek anne ilişkisi hem de iş verimi açısından olumlu katkı sağlayacaktır. Bebeğin yeterli derecede anne sütüyle beslenmesi, çocuğun büyüme ve gelişmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Anne sütü daha sağlıklı ve mutlu bir geleceği tesis edilmesinde de en önemli unsurlardan biridir.’’ diye konuştu.

 

admin

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL