Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel Siyaset SonDakika

VATANDAŞ KDV İNDİRİMİNİN YANSIMASINI BEKLİYOR

Nurdağlı vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan KDV İndiriminin İslahiye’deki market raflarına yansımasını beklediklerini söylediler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan KDV indirimi’nin  marketlerdeki raflara yansıması bekleniyor. Nurdağlı vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan..

VATANDAŞ KDV İNDİRİMİNİN YANSIMASINI BEKLİYOR

Nurdağlı vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan KDV İndiriminin İslahiye’deki market raflarına yansımasını beklediklerini söylediler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan KDV indirimi’nin  marketlerdeki raflara yansıması bekleniyor.

Nurdağlı vatandaşlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan KDV İndiriminin İslahiye’deki market raflarına yansımasını beklediklerini söylediler

Temel gıda maddelerinde uygulanacak Katma Değer Vergisi (KDV) 14 Şubat 2022 Pazartesinden  itibaren  yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesinin ardından  Temel İhtiyaç ürünlerinin KDV’sinin %18’den 8’e indirilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı katma değer vergisinde (KDV) uygulanacak indirimlerin detayları belli oldu.

“Sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sini yüzde 8’e indirme kararı aldık”

Erdoğan, küresel ve bölgesel krizler karşısında Türkiye’yi güçlü tutmanın, hayat pahalılığından milleti korumanın mücadelesini verirken tüm kesimlerin işini kolaylaştıracak idari reformları da ihmal etmediklerini dile getirerek, geçen haftalarda KDV konusunda sadeleştirme çalışması yürüttüklerini anımsattı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının, ilgili sivil toplum kuruluşları ve sektörlerle istişare içinde bu düzenlemeyi hazırladığını söyleyen Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Yürütülen çalışma aynı zamanda vatandaşlarımızı hayat pahalılığı karşısında ezdirmeme kararlılığımızın ve enflasyonla mücadele programımızın da bir parçasıdır. İlk etapta gıda ürünlerindeki KDV oranını, üretim, toptan ve perakende aşamalarının tamamında yüzde 8’den yüzde 1’e düşürmüştük. Bu indirim 14 Şubat’tan itibaren et, süt, yumurta, yoğurt, peynir, patates, tahıl gibi pek çok üründe bilfiil uygulanmaya başlanmıştır. Ardından meskenlerde ve tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’sini 1 Mart’tan itibaren yüzde 18’den yüzde 8’e indirdik. Şimdi de temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV’sini yüzde 18’den yüzde 8’e indirme kararı aldık. Ayrıca yeme içme hizmetlerinin tamamında KDV oranını yüzde 8 olarak belirliyoruz. Böylece yeme içme hizmetlerinde halen birinci sınıf işletme, 3 yıldız ve üzeri otel gibi yerlerde uygulanmakta olan yüzde 18 KDV oranını yüzde 8’e indirmiş oluyoruz.”

“Net alanı 150 metrekareyi aşmayan konutlarda KDV yüzde 8”

Erdoğan, bir diğer çalışmalarının “konut ve arsalarda KDV sadeleştirmesi” olduğunu söyleyerek, “Buna göre, satın alınan konut nerede olursa olsun, metrekaresine göre değişen aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacak. Yani net alanı 150 metrekareyi aşmayan konutlarda KDV yüzde 8’dir. Bu büyüklüğü aşan konutların ilk 150 metrekaresi için yine yüzde 8, aşan kısmı için yüzde 18 KDV uygulanacaktır. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamındaki konutlarda ise 150 metrekareye kadar yüzde 1, aşan kısmı için ise yüzde 18 KDV tahakkuku yapılacaktır. Arsa ve arazilerin KDV oranını da yüzde 8’e indirerek inşaat sektörünün üzerindeki finansman yükünü azaltıyoruz.” bilgilerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Temel Tüketim Mallarındaki KDV İndiriminin Market raflarına yansımasını istediğini söyleyen vatandaşlar; “ Devletimiz İndirim yapıyor ama fırsatçılar bu indirimleri market raflarına yansıtmıyorlar. Bu konudaki denetimler arttırılmalı ve uymayanlara yönelik ceza ve yaptırımlar ağırlaştırılmalıdır” şeklinde konuştular.

 

 

 

aswp

Biyografik bilgiler

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL