Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel Siyaset SonDakika

BANKALAR DEPREMZELERİ ALDATIYOR MU?

06 Şubat 2023 Tarihinde Yaşanan ve 11 İlde etkili olan Deprem Sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Borçların üç ay, 6 ay ve 1 yıl süreyle erteleneceğinin ifade edilmesinin ardından BDDK Banka..

BANKALAR DEPREMZELERİ ALDATIYOR MU?

06 Şubat 2023 Tarihinde Yaşanan ve 11 İlde etkili olan Deprem Sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Borçların üç ay, 6 ay ve 1 yıl süreyle erteleneceğinin ifade edilmesinin ardından BDDK Banka ödemelerinin erteleneceğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Sonrasında açıklama yapan BBDK Tüketicilerin Bankalara olan Kredi, Kredi Kartı, Ödemelerinin 6 ay süreyle çek ödemelerinin ise 3 ay süreyle ertelendiğini açıklamıştı.

Yapılan açıklamada bu ertelemeden faydalanma için kişilerin Bankalara müraacat etmesine bile gerek olmadığı ifade edilmişti.

Bugün 7 Nisan 2023 Yani Depremin üzerinden 2 ay geçmiş.  Bankalar Çek müşterilerini arayarak çeklerini ödemelerini aksi halde çeklerin yazılacağını söylüyorlar. Kardeşim Bırakın 6 ayı daha üç ay bile olmadı. Vatandaş bu enkaz yığınları altında nerden nasıl çek ödemesi yapacak?

İslahiye ve Nurdağı Özelinde konuyu biraz araştırdım. Neymiş efendim İslahiye’de adliye’ye sormuşlar siz faaliyete geçiyor musunuz diye İslahiye Adliyesi de Evet Biz hizmete başlıyoruz demişler. Bunun için de daha önce en az 3 ay süreyle ertelendiği açıklanan çek ödemeleri ikinci ayın sonunda iptal edilmiş ve Vatandaşa Gel Çekini öde Yoksa Çekinin arkasını yazarız ve SİCİLİNİ BOZARIZ devrine geçiş yapılmış.

Yahu Kardeşim Adliye deprem sonrasında Rutin İşlerine başlayabilir. Bununla Ekonomik durum yada insanların ödeme gücü arasında nasıl bir bağlantı kuruyorsunuz? Bu uygulamayı hayata geçiren Yönetici Sanırım bu kararı verirken ya Sarhoştu Yada Rüya aleminde geziyordu. Adliye Rutin hizmete başlayınca Vatandaşa para mı dağıtıyor da vatandaş ödeme yapabilsin.

HALA ENKAZLAR KALKMADI BU NE HIZ

Memlekette hala enkazlar kalkmadı. İnsanlar Hala geçici olarak gitmiş olduğu yerlerden İlçemize dönmedi. Ticari Hayat başlamadı. Peki vatandaş ödemeyi nasıl yapacak? İslahiye Çarşıda seyyar tezgah’ta üç beş dürümcünün tezgah açması ile İlçede herşey normale mi döndü.

DEVLET BANKALARI VATANDAŞI ÖZEL BANKAYA MECBUR EDİYOR

Devlet Bankaları Kredi, Kredi Kartı Ödemesi ile ilgili Özel Şahıs işletmesi veya Ticari Şirket işletmesi ayrımı yapmadan Bu ödemeleri 6 ay süreyle erteledi. Ama çok vatandaşa kredi vermeyip, vatandaşı daha önce özel bankalara mecbur etmişti. Yani onun için BBDK’nın kararının net anlaşılır ve Tüm Bankaları bağlayıcı bir şekilde olması gerekiyordu. Mesala İş Bankası Tüketicilerin Kredi ve Kredi kartı ödemelerini Özel Şahıs veya Tüzel Kişilik Şirket ayrımı yapmadan 6 ay süreyle Ertelerken, Denizbank Müşterileri arasında Anayasaya ve yasalara aykırı bir şekilde işlem uygulaması yapıyor.

Denizbank Şahıs işletmesi olan kişilerin veya Tüketici kredisi olan kişilerin Kredi ve Kredi Kartı Borcunu ertelerken, Ticareti Kurduğu Şirket ile yapan Tüzel Kişilik olan (A.ş., LTD. ŞTİ., ..vb) şirketlerin ne Kredi Nede Kredi Kartı borcunu ertelememiş. Görüştüğüm banka yetkilileri Şirket borçlarının ertelenmediğini ifade ediyorlar. Yahu kardeşim bu nasıl bir anlayış Şirketlerinde sahipleri kişiler değil mi? Yada deprem gibi bir afete rağmen şirketler ticaretin olmadığı bir ortamda paramı basıyorlar ki ödeme yapabilsinler.

Denizbank Kendisi Dünya ölçeğinde bir şirket olmasına rağmen Depremde Şubesi Yıkılmamasına rağmen Hala bugüne kadar İslahiye ve Nurdağı’ndaki Şubelerini açamamışken, nasıl müşteriden ödeme bekliyor doğrusu anlamak imkansız.

Denizbank A.Ş Yetkilileri ya bu konudaki hatasını düzeltmeli ve müşterilerinin sicil mağduriyetini engellemeli yada BBDK Yetkilileri ve Siyasi İktidar gereğini yapmalıdır.

Abdullah BİLGİÇ

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL