Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel Siyaset SonDakika

BİR AGACA 10 AĞAÇ DİKİLİYOR

Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü tarafından İslahiye ve Nurdağı’nda yanan her bir ağacın yerine 10 fidan dikiliyor. Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü tarafından İslahiye ve Nurdağı’nda yanan her bir ağacın yerine 10..

BİR AGACA 10 AĞAÇ DİKİLİYOR

Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü tarafından İslahiye ve Nurdağı’nda yanan her bir ağacın yerine 10 fidan dikiliyor.

Gaziantep Orman İşletme Müdürlüğü tarafından İslahiye ve Nurdağı’nda yanan her bir ağacın yerine 10 fidan dikiliyor.

Gaziantep’te Temmuz-Eylül 2023 tarihleri arasında çıkan orman yangınlarında zarar gören alanlarda, her bir ağacın yerine 10 fidan dikilerek bölgenin yeniden yeşermesi sağlanıyor. Gaziantep Orman İşletme Müdürü Veli Topçu, yangın sonrası hızla çalışmalara başladıklarını ve yaklaşık 15 bin ağacın yanmasına rağmen 150 bin fidan dikimi gerçekleştireceklerini belirtti. Ayrıca, yangında zarar gören ağaçların kalan kısımlarının endüstriyel alanda kullanılarak ekonomiye katkı sağlandığı da ifade edildi.

orman yangınlarında zarar gören her 1 ağacın yerine 10 fidan dikilerek bölgenin yeniden yeşermesi sağlanıyor.

Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde Temmuz- Eylül 2023’de çıkan orman yangınlarında 101 hektar alan zarar gördü.

Gaziantep Orman İşletme Müdürü Veli Topçu, bölgede yanan bölgeleri tekrar eski haline döndürmek için hızla çalışmalara başladıklarını söyledi.

Yanan alanları tekrar fidan dikilmeye hazır hale getirdiklerini anlatan Topçu, şunları söyledi:

“Dikim çalışmalarımız devam ediyor, alanlarda bölge köylerimizdeki vatandaşlarımız çalışıyor. Kartal mevkisinde 98 hektarlık bir ormanımız zarar gördü. Yanan yerleri hızlı şekilde ağaçlandırarak eski haline getireceğiz. Yangınlarda yaklaşık 15 bin ağacımız yandı. Bu yanan ağaçlar tamamen küle dönüşmedi. Ağaçların dalları ve yaprakları yandı, kalan kısımları da biz keserek endüstriyel alanda kullanarak ekonomiye katkı sağlıyoruz. Bu alana aynı zamanda 12 milyon tohum ekiyoruz.”

“Tekrardan ormanlarımızı inşa edeceğiz”

Çalışmaların aksamadan yapıldığını belirten Topçu, “Orman kanunları gereği hızlı şekilde çalışmalara başlamıştık. 15 bin ağacımız yangınla beraber yok oldu. Bunların yerine 150 bin civarında fidan dikiyoruz. 1 ağacın yerine 10 fidan dikmiş olacağız. Tekrardan ormanlarımızı inşa edeceğiz.” diye konuştu.

 

 

admin

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL