Örnek Resim
Ekonomi Genel Güncel Siyaset SonDakika

KARALOĞLU NURDAĞINI ZİYARET ETTİ

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 6 Şubat depremlerinin Yıktığı Nurdağı’nı ziyaret ederek, Toki inşaatlarında incelemelerde bulundu. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 6 Şubat depremlerinin Yıktığı Nurdağı’nı ziyaret ederek, Toki inşaatlarında..

KARALOĞLU NURDAĞINI ZİYARET ETTİ

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 6 Şubat depremlerinin Yıktığı Nurdağı’nı ziyaret ederek, Toki inşaatlarında incelemelerde bulundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 6 Şubat depremlerinin Yıktığı Nurdağı’nı ziyaret ederek, Toki inşaatlarında incelemelerde bulundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu,  Gaziantep Valisi Kemal Çeber, İslahiye Kaymakamı Mehmet Soylu, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural ile birlikte İslahiye Kırıkçalı Mahallesi’nde inşası devam eden 399 daireden oluşan Afet Konutlarında incelemelerde bulundu.  Burada yapımı tamamlanan örnek dairede incelemelerde bulunan Karaloğlu, çalışmalar hakkında  yetkililerden bilgi aldı.

İslahiye Ziyaretini Tamamlayan Bakan Karaloğlu daha sonra Nurdağı’na haraket etti.

Nurdağı’nda İlçe Kaymakamı İsmail Alsancak ve İlçe Protokolü tarafından karşılanan Bakan yardımcısı Karaloğlu burada 6 Şubat depremleri sonrasında yapımına başlanan ve depremzede vatandaşlar için yapılan Toki konutlarında incelemelerde bulundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, 1 Şubat’ta yapımı tamamlanan 46 bin deprem konutunun kura çekiminin yapılacağını, 6 Şubat’ta ise konutların anahtar teslimlerinin başlayacağını bildirdi. Karaloğlu, konutların bulunduğu alanlarda sosyal ve ekonomik ihtiyaçların giderilmesi için inşa çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Depremlerin yıl dönümünün yaklaştığını anımsatan Karaloğlu, 6 Şubat tarihinin içinde olduğu haftada kaybedilen canlar için anma etkinlikleri düzenleneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremin hemen ardından 1 yılda konutların teslimine yönelik açıklamalarını anımsatan Karaloğlu, şöyle konuştu: “Bu kapsamda 1 Şubat saat 16.00’da ilk kura törenini yapacağız. 41 bini şehir merkezlerinde, 5 bini de köylerde olmak üzere 46 bin konutumuz kura çekimi için hazır. İnşallah 1 Şubat’ta kuralları çekeceğiz ve 6 Şubat itibarıyla da anahtar teslimine başlayacağız. Vatandaşımız bir senedir önce çadırda sonra konteynerde epeyce sıkıntı çekti. İnşallah bu gördüğünüz daire, binalarda parkıyla, bahçesiyle, yoluyla kendilerine yakışır bir şehir yaşantısına kavuşacaklar. Kardeşlerimiz inşallah kısa zamanda yeni yaşam alanlarında, kalıcı konutlarda yaşamına devam edecek.”

Karaloğlu, deprem konutlarının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ile Emlak Konut eliyle yapılsa da bölgedeki tüm operasyonların AFAD üzerinden yürütüldüğüne dikkat çekti.

Yeni hedef şehir merkezlerindeki toplu yaşam alanları

Konutların bulunduğu alanlarda okul, cami, park, alışveriş merkezi gibi sosyal ve ekonomik ihtiyaçların giderilmesi için de inşa çalışmalarının sürdüğünü aktaran Karaoğlu, “Çok yoğun bir çalışma var. Depremden sonra 45. gün temeller atıldı. Biz daha çok rezerv alan dediğimiz şehrin bitişiğindeki alanlarda, yeni konutlar yaptık ama şimdi döndük artık yıkılan şehir merkezlerinde devam eden konut alanlarımızda da incelemelerde bulunacağız. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızca dışarıda, rezerv alanlarda değil şehir merkezinde yıkılan bölgelerin yeniden ihyası ve inşasıyla ilgili yoğun çalışma var. İnşallah bundan sonra şehir merkezlerinin ayağa kalkmasıyla ilgili de çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

admin

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL