Örnek Resim
Köşe Yazısı

DOVİZ BAHANE, ZAMLAR ŞAHANE

Ülkemizde son aylarda dövizde yaşanan günlük ve anlık yükselişlerle birlikte fırsatçılar her ürüne günlük yaptıkları zamlarla vatandaşlara hayatı yaşanılmaz hale getirdiler. Yaklaşık 8-9 Tl Civarındaki dolar kurunun tarihi seviye olan..

DOVİZ BAHANE, ZAMLAR ŞAHANE

Ülkemizde son aylarda dövizde yaşanan günlük ve anlık yükselişlerle birlikte fırsatçılar her ürüne günlük yaptıkları zamlarla vatandaşlara hayatı yaşanılmaz hale getirdiler.

Yaklaşık 8-9 Tl Civarındaki dolar kurunun tarihi seviye olan 18’in üzerine çıkması ile birlikte ülkede birkaç ay içerisinde neredeyse tüm ürünlerin fiyatı 2’ye 3’e katlandı. Hatta bazı ürünlerde bunun çok daha üzerinde artışlar yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aralık ayının son günlerinde döviz kuruna yaptığı müdahale sonrasında  dolar kuru 18.50’den 10Tl seviyelerine kadar inerken, sonrasında yaşanan günlerde ise13 Tl seviyelerine gelmiş oldu.

Dolar 18 Tl iken 10 Tl seviyesinde olan motorin doların 13 Tl seviyelerine düşmüş olduğu günümüzde 13 Tl civarına yükselmesi fiyat artışlarının Doviz kuru ile açıklanamayacağının en bariz örneklerinden birisi oldu.

Yine dolar kuru 8-9 Tl bandında iken 130-150 Tl civarında olan1 Paket( 25 Kğ) çivi dolar 13 Tl seviyesinde olmasına rağmen Piyasada 400-500 Tl arasında, 1 torba çimento 22-25 Tl arasında iken şimdi 35-40 Tl arasında,

Gıda ürünlerinde fiyat artışları % 150-%200 arasında. Elektrik fiyat artışları % 50- % 100 arasında, Doğalgaz artışları % 50 civarında, Gübre fiyatlarındaki artışlar artık yüzdelerle bile ifade edilemiyor.

Otomotiv sektöründeki artışlar % 300- % 400 civarında.

Yahu kardeşim ne oldu da bu ülkede bir anda böyle her şey birden 3-5 kat arttı. Dün ne dersek döviz kurundaki yükselişi bahane ediyordunuz. Bugün döviz kuru düştü HADİ SİZDE FİYATLARI DÜŞÜRÜN dediğimizde bu defa da yüksek fiyattan mal aldık bahanesine sığınıyorsunuz. Peki dün düşük fiyattan aldığınız malları kat kat fazlasına satarken, bunları düşük fiyattan aldık yüksek fiyattan satarsak AYIPTIR, GÜNAHTIR  DEMİYORDUNUZ. Bugün neden DÜŞÜK FİYATTAN SATMIYORSUNUZ?

Yani Ülkemizde Yaşayan Fırsatçılar yine yapacaklarını yaptılar. Her şeyin fiyatını üç beş kat arttırıp, servetlerine servet kattılar.

Burada Yapılması gereken En acil Önlem ise Gerek Ticaret Bakanlığı, Gerek Tarım Bakanlığı, Gerekse de Yerel Yönetimlerin zabıta ekipleri ve Kolluk kuvvetleri hep birlikte çok sıkı bir şekilde DENETİM YAPMALILAR.

Cumhurbaşkanımız Denetimlerin yapılması için start verdi ama bu böyle birkaç ilde birkaç otomotiv bayisine yada birkaç markete yapılan denetim ile kontrol edilemeyecek düzeyde. Topyekün bir DENETİM VE ÇOK DAHA CİDDİ VE AĞIR CEZALAR GELMELİ.

Mesela Fabrikadan aldığı aracı alt katındaki ikinci el ‘e indiren yada kâğıt üzerindeki hayali oluşturduğu Filo’lara satıldı gösterip sıfır ikinci el satan her araca devlet direk el koysun. Bunu yapan iki tarafa da araç değerinin üzerinde para cezası ve hapis cezası getirsin. Aldığı Malı Fahiş fiyattan satan market veya avm’deki mallara el koysun bu malları vakıflar aracılığıyla fakir fukara ya bedava dağıtsın. Firma yetkililerine para ve hapis cezası versin.

Şu mevsimde Ayçiçek üretimi yok, buğday üretimi yok yazdan malı alıp ambarda stok eden şimdi üretim yapıp birkaç ay öncesinin çok çok üzerinde fahiş fiyatla piyasaya sürülen Ayçiçek yağlarına, unu, bulgur..vb ürünleri üreten fabrikalardaki üretimlere el konulsun. Cezalar yazılsın.

Sayısı parmakla sayılacak kadar az olan Demir çelik fabrikalarındaki demirlere, Çivi fabrikalarındaki çivilere, Çimento fabrikalarındaki çimentolara el konulsun. Bakın bakalım 1 haftada fiyatlar nasıl kendiliğinden düşüyor.

Şimdi bana sermaye düşmanı dediğinizi duyar gibi oluyorum. Ben Sermaye düşmanı değilim, ancak stokçuluk, karaborsacılık ve fırsatçılık ile Halkın Kanını emen KENELERİN Toplumdan Temizlenmesi gerektiğini savunan birisiyim.

Yahu kardeşim Elin Gavuru haksız kazanca karşı çıkıyor. Dinimiz Karaborsacılık, fırsatçılık ve Fahiş fiyata satışı haram kılıyor. Biz Sözde MÜSLÜMANIZ DİYORUZ ama Elin GAVUR’u kadar DÜRÜST OLMUYORUZ, OLAMIYORUZ.

Bir sözümde Bankalara, Cumhurbaşkanımız Ülkemizde Ekonominin canlanması için Faizi Düşürün diye BAS BAS Bağırıyor. Merkez Bankası art arda Faiz düşürüyor. Özel Bankalar Ha bire Faiz oranı Yükseltiyor. Devlet Bankaları Vatandaşa Kredi Vermemek için sudan Bahaneler üretiyor.

Yani sizin anlayacağınız Doviz Bahane, Fiyat artışları Şahane bir şekilde devam ediyor. Görelim  mevlam neyler, Neyler se güzel eyler.

 

 

Abdullah BİLGİÇ

Örnek Resim

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

RADYO
Örnek Resim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL